BAŚNIE PLEMION AMERYKI PÓŁNOCNEJ

PtesanWin. (Lakota) Kobieta Biały Bawół. jedno z najważniejszych podań z Wielkich Prerii, o tym jak Pierwsza Fajka Pokoju została podarowana ludziom. Prawdziwe zdarzenia o wizycie Ptesan Win, posłance z Gwiazd i o jej powrocie.

Shunka Wakan. (Lakota) Baśń o Narodzie Koni. Baśń o Wolności. 

Baśń o Kruku. (Lenii Lenape) Legenda o Mistycznym Ptaku i darze Ognia.

O Dziewczynce i Lisie. (Ojibway) . Baśń o Chorobie. o Uzdrawianiu. o Darze jakim jest ogień gorączki. O tym jak wszystko jest połączone

Duch Wiatru Północy. ( Algonquin) Baśń o nieustraszonej Tsaheilu która stanęła 

twarzą w twarz z Wiatrem północy i pozostała w swoim prawdziwym Domu. Przy Ogniu który pali się po Środku.

Przynosi Jelenia.(Lakota) Baśń o Szczodrośći, o dzieleniu się, o opiekowaniu sobą nawzajem.To Baśń o nauce  starszyzny

Nauka Kobiety Pająk. (Dine -  Navajo) Baśń o młodej tkaczce i o tym co się wydarzyło gdy nie posłuchała nauki o środkowej ścieżce piękna, o życiu w harmonii. Baśń o pracy, o wolności, o równowadze.

Wichampi Olowangi (Lakota) Baśń o lekarstwie ze światła Gwiazdy Polarnej, o młodej kobiecie, o jeleniu. o życiu w malowanych wigwamach. Baśń pełna symboli. Jak mandala.

Niebo Ojcze Niebo (Lakota) baśń która powstała dla mojego Taty. wydarzyła się na preriach wśród ludów plemiennych.  O ceremonii uzdrawiania: Ojca i Syna na wielkiej gorze.  

Wakinyan Chante. (Lakota)o Miejscu Wielkiej Tajemnicy. Opowieść która wydarzyła się naprawdę,  inspirowana naukami mojego nauczyciela i tym co opowiedziała mi moja druga Mama z plemienia Lakota: Patsy Left Had Bull. 

Baśń o Narodzie Bizonów(Lakota) Tradycyjna opowieść o więzi ludzi z narodem Bizonów. O transformacji. O porzuceniu tożsamości.....

Śpiewający Kamień. (Lakota) Baśń o wielkiej Wizji podarowanej małemu chłopcu, kreśląca świętą geometrię kierunków.. o poszukiwaniach i podróżach. Dzieje się w rozleglej czasoprzestrzeni wydarzeń które miały miejsce na rezerwacie Lakotów niedawno.... wpływając w Baśń Tradycyjną przekazywaną z pokolenia na pokolenie 

Keya Ska Olowan. (Lakota) Baśń Która powstała dla mojego Przyjaciela Białego Żółwia, gdy odszedł z tego świata w 2017 roku... to tradycyjny rytuał pożegnania

Sedna. (Inuit) Tradycyjna opowieść o Matce Oceanów. o Stworzeniu Istot Oceanicznych

Legenda o Kruku i Wielorybie (Kanglanek Alaska) Baśń o Pierwszej Śmierci.

Dar do Narodu Orłów. (Kanglanek Alaska) Orły widzą świat z wysokości. widzą ludzi którzy zapomnieli o tym co to radość... bez radości naród ludzi nie przetrwa, wiec orły postanawiają przekazać ludziom na nowo dar Radości

Skacząca Mysz (Lakota) Baśń Tańca Słońca. O świętej wędrówce

Gwiezdne Siostry (Dine Navajo) Baśń o Pragnieniach

Hokahakpi (Lakota) Baśń o pierwszym Flecie Miłości

Baśń od Narodu Kojotów (Lakota) Baśń kreśli Świętą Geometrię. O mądrej istocie która mieszka na dnie Rzeki. Baśń malowana Symbolami.

Baśń o Kobiecie Która Wszystko Mogła Sama (Inuit) - tradycyjna opowieść

Kinguyaki (Inuit) Tradycyjna opowieść o małej dziewczynce która podążając za stadem reniferów dociera do miejsca Tajmnicy.

Skóra Duszy Skóra Foki. (Inuit) Baśń Claryssy Pincoli Estes z książki Biegnąca z Wilkami * CZYTANA

Kobieta Szkielet. (Inuit) Baśń Claryssy Pincoli Estes z książki Biegnąca z Wilkami * CZYTANA

Kachina Niebieskiej Gwiazdy (Hopi). Baśń Inspirowana przepowiednią ludu Hopi. To Baśń na te czasy. Tak wskazują kalendarze Ludów Ziemi.

: