top of page

Baśnie na tej płycie są jak oddech stepu i tajgi. 
Niosą dar mądrości, głębi, magii dla dorosłych jak i dla dzieci.  
Są jak ptaki puszczone na wolność po bezkresnym niebie Syberii.  
Zabiorą was ze sobą... 

Jestem pełna wdzięczności, bo album ten powstał dzięki wizji i serdecznej pomocy tylu niezwykłych istot,
które pojawiały się na drodze, niczym anioły w baśni.  

Przede wszystkim moje podziękowanie dla Wielkiego Ducha, który śni poprzez nas, i to "On" szepcze to wszystko abym mogła dzielić się z Wami. I za to jak pięknie wskazuje drogę spowrotem do Źródła tego śnienia...  

Podziękowanie dla niezwykłego artysty z Republiki Tuwińskiej, Aidysa Norbu  za współtworzenie podkładu muzycznego. Baśnie na tym albumie
przeplecione są jego śpiewem gardłowym Khoomei  oraz dźwiękiem tradycyjnych instrumentów z Syberii - IGIL (skrzypce o głowie konie),  DOSHPULUR (rodzaj tuwińskiego banjo),  CHADAGAN (cytra) oraz  KHOMUS (harfa ustna).  
Moje podziękowanie dla przyjaciół, którzy gościnnie wystąpili przy nagraniu ostatniej baśni- Poszukiwacze Krainy Szangrila:
 Xenia Uranova ( http://xeniauranova.com/pl/ ) BĘBNY  OBRĘCZOWE ,  Emil Biernacki CYTRA SŁOWIAŃSKA oraz Piotr Rott Cicha Stopa DŹWIĘK/DYKTAFON.   Na płycie usłyszycie również takie instrumenty jak  KORA (harfa Afrykańska),  ŚPIEWAJĄCE MISY i DZWONKI oraz wiele dźwięków przyrody. 
 
Wdzięczność dla Szymona Straburzyńskiego z Wrocławskiego Studia ( Centrum Technologii Audiowizualnych) za pomoc przy nagraniu pierwszych trzech baśni tego albumu. 

Moje podziękowanie dla przyjaciół z Prapełni ( http://sklep.prapelnia.pl ) Renatki i Adriana Ponikiewiczów za całkowite pokrycie kosztów wydania tej płyty; i za wsparcie całej mojej podkarpackiej "rodziny". Jaka miłość krąży w tym Kręgu... 
 
Podziękowanie dla Magdaleny Panfiłowej (https://www.facebook.com/wildwilddesign/ ) za cudowną szatę graficzną wyśnioną po nocach w malej podkarpackiej chacie.  Stworzyła przejście do krainy Szangrila, tylko ci którzy sami tam byli mogą wskazać drogę... a tak otwartemu sercu można zaufać. Podziękowanie również dla Eryka Szymczaka za ostatnie poprawki, za przygotowanie tego projektu do druku, i za cierpliwość.
 
Długo szukałam, a wielu pomagało mi, by znaleźć drukarnię//wydawnictwo aby ta płyta zaistniała. W końcu, dzięki Marii Pomianowskiej, pojawił się Ryszard Wojciul ( Art Horse ), i opieka jaką ten projekt został natychmiast otoczony mówi mi o cudach, o serdeczności, o bezinteresowności.... tu i teraz.  .  Aneta Sapilak zadbała o każdy szczegół procesu powsatawania tego albumu, zaś Ryszard Wojciul podarował swój czas w studiu i wielki dar pracy z dźwiękiem uszlachetniając te nagrania,  tworząc przepiękny mix  i przygotowując materiał do tłoczenia płyty.  To właśnie: Kraina Szangrila.

 
 
 
 
 
                                                     
 
 
 
 
 

 
 
Poszukiwacze Kraina Szangrila, noc nagraniowa, Warszawa foto Xenia Uranova 

Baśnie na tej  płycie:

 
 

Dar od Narodu Koni (Tuwa/Monglia) - legenda stepowych skrzypiec o głowie konia

Klejnot Który Spełnia Wszystkie Życzenia (Tuwa) - baśń o Szochalai Choodu i Spiewie gardłowym Kobiet

Śpiewająca Jaskinia (Tuwa) -  baśń o czasie, o dżwięku i jeszcze jedna legedna stepwych skrzypiec

Poszukiwacze Krainy Szangrila (Ałtaj)  - baśń o podrózniach szukających przejscia do świętej krainy 

 

 

Wszystkie baśnie na tej płycie wydarzyły się naprawdę.

Dawno temu baśniarze dzielili się tylko takimi opowieściami.  

Nasz świat jest pełen magii jeśli tylko otworzymy nasze święte oczy... 

Tak oto baśń: Klejnot Który Spełnia Wszystkie Życzenia

powstała by opowiedzieć piękną historię o moich przyjaciołach 

z Republiki Tuwińskiej:  o Shonchalai Choodu i jej mężu Nachynie Choodu. 

 Tu usłyszycie jak  Shonchalai śpiewa swój Khoomei: 

https://www.youtube.com/watch?v=NDBipWHaUY4

https://www.youtube.com/watch?v=90knfOUPp8E

bottom of page