BAŚNIE Z SYBERII

 

Święty Biały Pokarm. Legenda o Tuwińskim Instrumencie Chadagan i mleku Matki

Legenda Skrzypiec o Głowie Konia. Tradycyjna opowieść znana wszystkim ludom stepu o tym jak Konie podarowały ludziom niezwykły instrument. Baśń o Białym Koniu i chłopcu.

Poszukiwacze Krainy Szangrila. Baśń z Ałtaju o wędrowcach. o Przejściu do Miejsca gdzie wielka Ziemska Matka schowała Moc z Gwiazd. Baśń na faktach autentycznych 

Arzhana. Baśń Tuwińska o Dziewczynce która uratowała Wiosnę i o Uzdrawiającej Wodzie

Klejnot Który Spełnia Wszystkie Marzenia.  Baśń Tuwińska o Śpiewie Gardłowym Kobiet. O  przekazywanych nam wzorach... i wzlatywaniu poza nie. inspirowana historia mojej Siostry z Tuwy: Shonchalai Choodu

Córka Umai i Tengri Baśń znad brzegów Jeziora Bajkał. o Córce Bogów. o Mężczyźnie. o Rytuale puszczania tego co pragnie odejść. Baśń o tym jak krążymy i spotykamy się raz jeszcze.. o tym jak zawieramy umowy w innych miejscach aby pomagać sobie w tej świętej wędrówce

Dam Doozu Baśń ze Stepów Syberii. o kochankach którzy spoglądając sobie w oczy znaleźli się w miejscu poza przestrzenią. baśń o ogniu. baśń opowiadana przez Nauczyciela.

Legenda o Jaskini i Skrzypcach. Baśń Tuwińska o mocy Dźwięku i  miejscach gdzie Czas nie istnieje. 0 przedziwnym instrumencie.

Oskus Ool i Bęben Szamana. Baśń z Syberii o Więzi Ojca i Syna. Baśń o Miejscu gdzie na Środku Stepu rośnie samotne drzewo. 

Legenda o Śpiewie Gardłowym Khoomei. Baśń  o tym jak powstał ten niezwykły Śpiew. Zaczyna się modlitwą Tuwińców, a kończy pieśnią dla przodków / opiekunów Śpiewu Gardłowego Khoomei

Aldyn Ai. Baśńo Kobiecie która zmieniała się spełniając oczekiwania wszystkich, a potem znalazła swoje prawdziwe Ja. Baśń z Tomu: Opowieści Czterech Szamanów. Drzewo Światów, opowiedziana jak ją słyszę.

Sholban. Baśń z Głębi Tajgi. o kobiecie z rodu hodowców reniferów która postanawia znaleźć sobie męża, trafia do gawry niedźwiedzia i tam budzi się z najgłębszego snu.  Baśń z Tomu: Opowieści Czterech Szamanów. Drzewo Światów -  opowiedziana jak ją słyszę.

Matka Odlatujących Ptaków. ta baśń pochodzi ze zbioru: Drzewo Światów - Opowieści Czterech Szamanów... można wtulić się w nią jak w wielkie ramiona Matki... to Mądra Baśń.. można w niej odpocząć.

Ayan. Podróż do Krainy Umarłych. Baśń ze zbioru: Drzewo Światów- Opowieści Czterech Szamanów. Zabiera w Światy Równoległe. 

Baśń o Mądrej Kytnie i Wilkach. ( Kamchatka) Baśń o Matce i Córce.  O tym jak wielka Matka śpiewa dla nas swoja pieśń i zawsze wzywa nas do Domu.

O Kobiecie Która Szukała Domu. Opowieść inspirowana prawdziwymi zdarzeniami z tuwińskiego stepu.

Sai Xonash. Baśń o Silnej Kobiecie która staje się jak Kwiat. Baśń która powstała w Darze dla Mężczyzn. Inspirowana jakościami kobiet i mężczyzn w tradycyjnych społecznościach. O różnicach ich rol i harmonii jaką tworzą

Baśń o  Żurawiach. Baśń inspirowana Tuwińską pieśnią o Żurawiach. Baśń o Śmierci i odchodzeniu... 

Dagalyg Kys Opiekunka Góry.  Baśń  która zabiera na szczyt Świętej Góry. Przekazana mi w pieśni przez Shonchalai Choodu z Republiki Tuwińskiej, oparta o zdarzenia która miały miejsce niedawno.... 

O Wędrowcu z Zamkniętym Sercem. Baśń wyśniona przez jedną z Sióstr. Ujrzałam ją na Stepie. Baśń o narodzie jeleni i wielkiej mocy która drzemie w ziemi.